Na letošním kongresu ESMO 2014 v Madridu byl prezentován souhrnný popis onkologické péče v České republice. Česká onkologická společnost ČLS JEP a Institut biostatistiky a analýz MU společně zdůraznily znepokojivý trend rostoucí zátěže české populace zhoubnými nádory, vysvětlily hlavní body Národního onkologického programu a probíhajících programů screeningu zhoubných nádorů a okomentovaly statistiky přežití českých onkologických pacientů.
Nejčastější onkologickou diagnózou u českých
- mužů je kolorektální karcinom (C18–C21), těsně následován zhoubnými nádory průdušnice, průdušky a plíce (C33, C34) a karcinomem prostaty (C61).
- žen onemocní ze zhoubných nádorů nejčastěji karcinomem prsu (C50), dále kolorektální karcinomem (C18–C21), zhoubnými nádory dělohy (C54, C55) a zhoubnými nádory průdušnice, průdušky a plíce (C33, C34).
Přežití českých onkologických pacientů
Ačkoli ve srovnání s jinými evropskými zeměmi je mortalita nádorových onemocnění poměrně vysoká, nedávné studie prokázaly významné prodloužení přežití.
U většiny typů zhoubných nádorů je 5leté relativní přežití českých onkologických pacientů významně delší než v ostatních východoevropských zemích; v tomto ohledu Česká republika začíná dohánět vyspělé západoevropské a severské země [3,4].
Navzdory těmto pozitivním zprávám se však česká onkologická péče musí zabývat některými problémy, na které poukázala např. tisková zpráva k publikaci OECD Cancer Care: Assuring Quality to Improve Survival [5]: podpora prevence a zdravého životního stylu (preventivní prohlídky, snižování prevalence kuřáctví, obezity a dalších rizikových faktorů), dostupnost nových léků a posilování mechanismů, které u poskytovatelů onkologické péče zajistí správnou praxi v diagnostice a léčbě zhoubných nádorů.
Žádné komentáře:
Okomentovat